Polecane książki – zestawione w tym rankingu – zostały dobrane przez profesora Bretta Kahra. Wydawnictwo Confer zaprosiło go do podzielenia się wyborem najlepszych książek, traktujących o psychoanalizie i psychoterapii, wydanych 2018 roku.
Profesor wskazał również (przy okazji) najważniejsze wydarzenia na rynku wydawniczym, jakie miały miejsce w ubiegłym roku. Jak sam powiedział – “w związku ze sprzedażą wydawnictwa Karnac Books grupie Taylor and Francis, branża wydawnicza musiała przejść wiele ważnych zmian – na szczęście wszystkie okazały się pozytywne. Uruchomiło się kilka nowych czasopism zorientowanych psychoterapeutycznie, pochodzących od Phoenix Publishing House, Trigger Press, a także powstało nowe wydawnictwo – Confer Books – przy czym jego rodzima firma (Karnac Books) nadal kontynuuje działalność”.
Rok 2018 zapisał się w pamięci profesora pod znakiem jeszcze jednej rewolucji. Tym razem związanej z popularyzacją psychoterapii – chodzi o otwartość Michelle Obamy, z którą ujawniła, że ona i były amerykański prezydent przeszli terapię małżeńską.
Polecane książki o psychoanalizie w wyborze Bretta Kahra
in the Consulting Room: Portraits
Abrahao H. Brafman
(Routledge, 2018).
Psychiatra dziecięcy i psychoanalityk dziecięcy. Jego najnowsza książka oferuje wgląd w codzienną praktykę z najbardziej niezwykłym zakresem pacjentów – od dzieci trafiających do rodzin zastępczych po dojrzałych mężczyzn i kobiety. Dr Brafman rozpoczął swoje szkolenie psychoanalityczne w 1960 roku. Jego poprzednia praca to “Untying the Knot: Working with Children and Parents” i “Fostering Independence: Helping and Caring in Psychodynamic Therapies”.
Apologia Pro Vita Mea: An Intellectual Odyssey
Richard D. Chessick
(Routledge, 2018).
Sprawozdanie z własnej pracy psychoterapeutycznej jednego z najbardziej rozpoznawalnych psychoterapeutów USA. Zawodowa droga od psychoanalizy do terapii psychodynamicznej.
Intellectual Disability and Psychotherapy: The Theories, Practice and Influence of Valerie Sinason
Alan Corbett and Tamsin Cottis
(Routledge, 2018)
Ta książka bada przełomowy wkład Valerie Sinason w badanie ciężkiej i głębokiej niepełnosprawności i upośledzenia. Przed książką Sinason niewiele osób uważało, że niepełnosprawność intelektualna może zostać wsparta przez terapie mówione. Sinason postawiła na sprawdzenie tego mitu.
Psychoanalysis and Digital Culture: Audiences, Social Media, and Big Data
Jacob Johanssen
(Routledge / Taylor and Francis Group, 2019)
Dr Jacob Johanssen, czołowy psycholog społeczny na University of Westminster w Londynie, bada złożony temat cyberprzestrzeni i intymności poprzez psychoanalityczny obiektyw. Johanssen omawia media społecznościowe, telewizję reality show, przymus dzielenia się i spowiedzi poprzez tweetowanie i wiele więcej, z punktu widzenia nieświadomego funkcjonowania.
In Therapy: The Unfolding Story
Dr Susie Orbach
(Profile Books, 2018)
dr Susie Orbach znana jest z obrony psychoanalizy i psychoterapii w Wielkiej Brytanii. Jej ostatnia seria radiowa, In Therapy, przyciągnęła wiele milionów słuchaczy. W 2016 roku Orbach opublikowała In Therapy: How Conversations with Psychotherapists Really Works, na podstawie jej pierwszej serii programów radiowych. Tak książka stanowi drugą serię jej przemyśleń.
The Psychology of Political Extremism: What Would Sigmund Freud Have Thought About Islamic State
Gabrielle Rifkind
(Routledge / Taylor and Francis Group, 2018)
Podczas gdy ogromna większość psychoterapeutów spędza życie zawodowe siedząc w fotelach gabinetów konsultacyjnych, analityk grupowy – Gabrielle Rifkind – wiele razy podróżował na Bliski Wschód, wykorzystując swoją wiedzę na temat psychodynamiki w rozwiązywaniu konfliktów wśród ludzi. Ten bardzo krótki tekst czerpie z pracy Zygmunta Freuda i jego nacisku na prymitywność istot ludzkich, a także na zdolność do uzdrawiania poprzez rozmowę.
Insane: America’s Criminal Treatment of Mental Illness
Alisa Roth
(Basic Books / Perseus Books, Hachette Book Group, 2018).
Wciąż traktujemy przestępców z ogromnym okrucieństwem, zwłaszcza tych cierpiących na choroby psychiczne, poprzez karanie ich więzieniem, zamiast inwestowania w procesy zapobiegawcze i rehabilitację. Amerykańska dziennikarka Alisa Roth napisała exposé horroru przeciążonego, przetłoczonego i całkowicie niezadowalającego systemu sądownictwa karnego w erze Donalda Trumpa. Założycielka ruchu psychoterapii sądowej w Wielkiej Brytanii, dr Estela Welldon, od dawna argumentowała za rozszerzeniem usług psychologicznych w więzieniach. Można mieć nadzieję, że studium Roth, pobudzi dalsze zainteresowanie naturą więzień na całym świecie i stworzy więcej przestrzeni dla rozwoju psychologicznej humanizacji tych instytucji.
Asperger’s Children: The Origins of Autism in Nazi Vienna
Edith Sheffer
(W.W. Norton and Company, 2018)
Słowo „Asperger” w ostatnich latach stało się tak grubiańskim stereotypem, że w gabinetach psychoterapeutycznych normą jest stwierdzenie: „Mój małżonek ma Aspergera, nigdy nie pyta o moje uczucia”. Podczas gdy myśl prawdziwego Aspergera – austriackiego lekarza dr Hansa Aspergera – została przyćmiona. Dlatego historyczka – dr Edith Sheffer – stworzyła pracę stypendialną, ujawniającą związek Aspergera z narodowym socjalizmem i jego rolą w eksterminacji niepełnosprawnych dzieci. Niepowtarzalna, aczkolwiek bolesna praca historiografii na wysokim szczeblu. Sheffer przypomina nam ostro, w jaki sposób nawet najlepsi specjaliści od zdrowia psychicznego padają ofiarą politycznego i społecznego klimatu, w którym praktykujemy.
Dementia: An Attachment Approach
by Kate White, Angela Cotter and Hazel Leventhal
(Routledge / Taylor and Francis Group, 2019)
Kate White, jedna z założycieli The Bowlby Center, przez wiele lat badała psychologię otępienia i wpływ bezpiecznej relacji między klientem a opiekunem, jako istotnego czynnika spowalniającego progresję tej okrutnej choroby. Ta książka pokazuje w jaki sposób teoria przywiązania i psychodynamika psychologiczna mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia demencji, a także do zapewnienia lepszego wsparcia dla rodzin w ogóle. Opierając się na danych klinicznych, badaniach empirycznych i osobistych doświadczeniach, autorzy doszli do wniosku, że bezpieczne przywiązanie wśród osób z demencją powoduje zdolność do większej radości, zwiększonej towarzyskości i zmniejszenia gniewu w porównaniu do tych, którzy wychowali się w domach o pozabezpiecznych charakterze przywiązania. Ponieważ demencja stała się częścią naszego codziennego życia, tekst ten zapowiada się na nową Biblię, która pomoże nam poruszać się w tak niezwykle bolesnym i złożonym, ale także pełnym nadziei terytorium.
Polecane książki można kupić na stronie wydawnictwa Confer books.
Werte uwagi nowości wydawnicze zostały również ujęte tutaj: