Dobry psycholog – jak go wybrać?

Dobry psycholog przede wszystkim najpierw zapyta o to, co sprowadza daną osobę do gabinetu, a następnie poprowadzi rozmowę tak, by dać komplet informacji na temat różnych możliwości otrzymania pomocy psychologicznej. Czy dobry psycholog po pierwszym spotkaniu powinien umówić się na kolejne cykliczne spotkania raz w tygodniu? To zależy od przypadku oraz od tego czy jest tylko psychologiem, czy też może psychoterapeutą.

Dobry psycholog a psychoterapeuta – do kogo się zapisać?

Psycholog, to specjalista, który ukończył przynajmniej studia magisterskie w zakresie psychologii ogólnej lub klinicznej. Dodatkowe szkoły i kursy podyplomowe mogły mu dać kompetencje diagnostyczne, czyli umożliwić przeprowadzanie testów psychologicznych oraz opisywanie ich wyników. Psychologów pracujących w ten sposób najczęściej można spotkać w poradniach pedagogiczno-psychologicznych. Część z nich prowadzi też prywatne gabinety, w których przyjmuje pacjentów/klientów na konsultacje psychologiczne. Dobry psycholog powinien od razu zaznaczyć, że te konsultacje mogą być jednorazowe lub cykliczne (w zależności od potrzeb danej osoby) i nie są równoznaczne z psychoterapią.

Dobry psycholog może korzystać z pewnych narzędzi psychoterapeutycznych (zwłaszcza, jeśli jest psychologiem w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego), ale nie może wprowadzać swoich klientów w błąd. Dobry psycholog zdecydowanie może i w niektórych przypadkach nawet powinien odradzić spotkania z nim i przekierować do psychiatry lub psychoterapeuty. Nawet najlepszy psycholog nie jest w stanie pomóc wszystkim i z całą pewnością lepiej usłyszeć o tym w czasie jednej z pierwszych wizyt, niż unikać farmakoterapii za wszelką cenę. Spróbowanie wizyty u psychoterapeuty może oszczędzić pieniądze oraz przyczynić się to szybkiego pozbycia się głównych objawów chorobowych, co daje podatny grunt na rozpoczęcie właściwej i prawdziwie efektywnej psychoterapii w przyszłości.

Dobry psychoterapeuta

Kim jest zatem dobry psychoterapeuta? Wrocław, Warszawa, Kraków, Poznań to główne ośrodki szkoleniowe, w których odbiera się wykształcenie psychoterapeutyczne. Zazwyczaj starają się o nie osoby z wykształceniem humanistycznym – pedagodzy, filozofowie, socjologowie. Nie trzeba być psychologiem, by zostać psychoterapeutą. Wiele osób czuje się zdezorientowanych słysząc tę informację i być może nie do końca dobrze świadczy to o psychologach i psychoterapeutach, ale prawda jest taka, że winowajcą jest tu system prawny i brak formalnych regulacji. Na ten moment dobry psychoterapeuta to po prostu ten, który może wykazać się ukończeniem lub uczestnictwem w czteroletnim kursie psychoterapeutycznym akredytowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, bądź jedno z towarzystw należących do Polskiej Rady Psychoterapii.

Czy dobry psychoterapeuta to ten, który pracuje w konkretnym nurcie psychoterapii? Według badań, skuteczność każdego z najpopularniejszych nurtów tj. nurt psychodynamiczny, psychoanalityczny, systemowy, integracyjny, humanistyczno-doświadczeniowy jest taka sama. Warto poznać różnice między nimi i wybrać, ten który wydaje się być najciekawszy i najbardziej odpowiadający oczekiwaniom – zwłaszcza, gdy w grę w chodzi odpłatna psychoterapia w prywatnym gabinecie.

Dobry psycholog – jak go wybrać?

Najczęściej dzieje się to z polecenia lub z pomocą portalu znanylekarz.pl
Obie drogi są właściwe, bo pozwalają na poznanie rekomendacji osób, które korzystały już z pomocy danego specjalisty. Niemniej – w trakcie pierwszej wizyty lub rozmowy telefonicznej warto zadać następujące pytania:

  • Czy ukończył Pan/Pani szkołę psychoterapii?
  • W jakim nurcie Pan/Pani pracuje?
  • Czy istnieje szansa na cykliczne spotkania raz w tygodniu w dogodnej dla mnie porze?

 

 

Related Articles

Close