7 nowości wydawniczych. Odkryj psychologię na nowo

Dział „psychologia” omijam w księgarni szerokim łukiem. A im większa i bardziej popularna jest to księgarnia, tym szersze zataczam kręgi wokół półki „nowości wydawnicze – psychologia”. Wcale nie dlatego, że studia mnie jakoś bardzo zawiodły. Zawiodły mnie tak przeciętnie, jak każdego. Mimo to, gdy wchodzę z kimś do sklepu z książkami i mijam wiadomą półkę, mówię z rezygnacją w głosie „Dobra, to czekaj, rzucę tylko okiem”.

Po prostu jest pewien poziom żenady, poniżej którego staram się nie schodzić. Okładki książek o tematyce psychologicznej inspiracje graficzne czerpią głównie z dalekiego wschodu (mandale, kwiaty lotosu, kaligrafia) oraz rodzimych lat dziewięćdziesiątych. Niebieski comic sans do mandali brzmi jak projekt gotowy do druku. Silną reprezentację estetyki lat dziewięćdziesiątych prezentuje też sekcja poradników. Wszystkie nowości wydawnicze pod tytułem: #JakWychować, #JakZdobyć, #JakPrzetrwać, #JakZmienić #JakPrzestać, #JakŻyć zazwyczaj opatrzone są stockowym zdjęciem zamyślonej kobiety ze znakiem zapytania nad głową, by dosłowność przekazu przypadkiem nie pozostawiła pola wyobraźni.

Właściwie nie powinnam sięgać tu po argumenty z dziedziny estetyki. W końcu nie żyjemy w kraju , w którym dużo się czyta. Niestety nie żyjemy również w kraju, w którym ma się w ogóle czas na czytanie. W związku z tym niszowym wydawnictwom publikującym nowości wydawnicze powinno się naprawdę wiele wybaczyć – zarówno oprawę graficzną, jak i tematykę. Poradniki i podręczniki piętrzące się na półkach dobitnie mówią czemu służy dziedzina psychologii, jaka jest recepcja tej nauki w społeczeństwie. Patrząc na regały wnioskować można, że psychologia służy dwóm celom – odnalezieniu się na rynku pracy (podręczniki dla studentów) oraz odnalezieniu się na rynku miłości (poradniki).

Chcąc od swojej dziedziny nauki czegoś więcej, miałam szczęście spotkać w życiu prawdziwego przewodnika po świecie książek, który o wydawnictwach opowiadał mi długo i pięknie. Poniżej zamieszczam omówienie książek wydanych w 2016 lub 2017 roku, które są o wiele bardziej niż li tylko warte uwagi. Na kolokwium nikt tej wiedzy wymagać nie będzie, ale w towarzystwie da radę błysnąć. Polecam.

Nowości wydawnicze 2016/2017

nowości wydawnicze antyedypANTY-EDYP

Wydawca: Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Autor: Guattari Félix, Deleuze Gilles

Gdy Anty-Edyp po raz pierwszy ukazał się we Francji, przez jednych został okrzyknięty arcydziełem, a przez innych heretyckim szaleństwem. W swojej najważniejszej książce Gilles Deleuze i Félix Guattari przeprowadzają błyskotliwą krytykę mieszczańskiego użytku z psychoanalizy i zarysowują projekt materialistycznej psychiatrii, dostarczając narzędzi pozwalających zrozumieć powiązanie chorób psychicznych i formacji społecznych. Zastanawiają się również nad tym, czy kapitalizm jest wieczny, czy napotka gdzieś swoją absolutną granicę i próbują odpowiedzieć na nader aktualne pytanie: dlaczego ludzie pragną faszyzmu? Michel Foucault

 

nowości wydawnicze anty edypTYSIĄC PLATEAU

Wydawca: Fundacja Bęc Zmiana

Autor: Gilles Deleuze i Felix Guattari

Tysiąc plateau to długo oczekiwane wydanie polskie jednego z kultowych dzieł filozoficznych drugiej połowy XX wieku – drugiego tomu Kapitalizmu i Schizofrenii autorstwa Gillesa Deleuze’a i Felixa Guattariego.

O wyjątkowości tej pozycji stanowi nie tylko niezwykły rozmach zaprezentowanej wizji filozoficznej, ale również jej forma.Tysiąc plateau nie jest bowiem typową książką akademicką, ale raczej ćwiczeniem z poezji filozoficznej, literacko-metafizycznym tripem, w którym sztywne, sterylne pojęcia zastępuje bogactwo przenośni: kłącza, linie segmentacji oraz linie ujścia, maszyny abstrakcyjne, stawanie się zwierzęciem, oraz wiele innych, zapadających w pamięć i dających do myślenia metafor, które weszły na stałe do obiegu filozoficznego. Dlatego jest to lektura nie tylko istotna, ale też, co ważniejsze, bardzo inspirująca, stanowiąca świadectwo i dająca przykład myśli prawdziwie wolnej, żywiołowej i nieokiełznanej – albo, jak ujmują to sami autorzy, myśli nomadycznej.

nowości wydawnicze susan sontagCHOROBA JAKO METAFORA

Wydawca: Karakter

Autor: Sontag Susan

Susan Sontag rekonstruuje mitologię gruźlicy i choroby nowotworowej. Pokazuje przy tym sposoby, w jakie społeczeństwo stygmatyzuje chorych i demistyfikuje ideologiczne fantazmaty, które zmierzają do demonizacji niektórych chorób. Drugi esej, napisany pod koniec lat 80., jest pionierską analizą AIDS i społecznych wyobrażeń, jakie towarzyszyły pojawieniu się tej choroby.

 

 

 

nowości wydawnicze z czego jutroZ CZEGO JUTRO…

Wydawca: Scholar

Autor: Roudinesco Elisabeth, Derrida Jacques

Jaka będzie przyszłość człowieka i społeczeństw? Na jakich fundamentach zostanie zbudowana? Wokół tych ogólnych pytań toczy się rozmowa znanej psychoanalityczki z jednym z najważniejszych myślicieli końca XX wieku. Zastanawiają się wspólnie nad: kulturowym dziedzictwem, w tym rewolucyjnym, różnorodnością poglądów i zwyczajów, przestrzenią wolności, a także homorodzicielstwem, prawami zwierząt, antysemityzmem, karą śmierci. Z tego wyjątkowego dialogu dwojga francuskich intelektualistów wyłania się obraz współczesności, która przepracowuje swoje problemy – niegdysiejsze zbrodnie, krzywdy czy lęki przed nieprzewidywalnym jutrem.

 

nowości wydawnicze polska na kozetcePOLSKA NA KOZETCE. Siła obywatelskiej refleksyjności

Wydawca: Smak Słowa

Autor: Zajenkowska Anna (red.)

Anna Zajenkowska w tej ciekawej pracy zebrała wypowiedzi grona wybitnych naukowców, psychologów, terapeutów, psychoanalityków i myślicieli. W tym wyjątkowym wydawnictwie masz szansę zapoznać się między innymi z głosami i opiniami: Haliny Brunning, Joanny Skowrońskiej, Cezarego Żechowskiego, Andrzeja Ledera, Bogdana de Barbaro, Zbigniewa Lwa-Starowicza, Maciej Stolarski i Philip G. Zimbardo.

 

 

 

nowości wydawnicze rysa na tafliRYSA NA TAFLI

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Autor: Leder Andrzej

Andrzej Leder proponuje ująć XX wiek tak, jak psychoanaliza ujmuje osoby poddawane terapii, i odczytać formułowane w zeszłym stuleciu stanowiska filozoficzne jako wyrazy głębokich traum, których to stulecie było pełne. To właśnie kategorię traumy Leder czyni podstawą kreślonej przez siebie „teorii w polu psychoanalitycznym” i to ją będzie stosował w swojej lekturze m.in. fenomenologii Husserla, filozofii Koła Wiedeńskiego, egzystencjalizmu Sartre’a, myśli Benjamina czy marksizmu Althussera. Jest to zatem nie tylko autorska wizja tego, jak może być uprawiana historia filozofii, lecz także oryginalna praca z obszaru teorii i filozofii psychoanalizy.

nowości wydawnicze mit indywidualnyMIT INDYWIDUALNY NEUROTYKA

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Autor: Lacan Jacques

Tom „Mit indywidualny neurotyka” zawiera trzy wystąpienia Jacques’a Lacana. Słynny tytułowe wykład o micie indywidualnym neurotyka to brawurowa i oryginalna interpretacja Freudowskiego przypadku „Człowieka-szczura”. Lacan tropi strukturę pragnienia neurotyka, który nie może nigdy zejść się z własnym pragnieniem, a gdy jego życie miłosne zdaje się wykraczać poza to rozdwojenie, wytwarza narcystycznego dublera, który żyje w jego zastępstwie. W tym samym wykładzie Lacan interpretuje w tym samym kluczu biografię Goethego i jego miłość do Fryderyki. Pozostałe dwa wykłady dotyczą funkcji porządku symbolicznego i jego znaczenia dla religijnego życia ludzi pierwotnych i współczesnego człowieka.

W październiku 2017 Wydawnictwo Naukowe PWN planuje wydać dwa kolejne tłumaczenia Lacana: „Seminarium I. Pisma techniczne”, „Triumf religii poprzedzony Mową do katolików”.

 

PS Wszystkie okładki są bardzo piękne. A poniżej polecane książki wydane w 2019 w wyborze prof. Berta Kahra

TOP 2018 – Polecane książki o psychoanalizie

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close